Jennifer Schaum

Designation 
AHoD Arts
Vincent Gelderbloem

Designation
AHoD Commerce
HoB Goss House
Leesa Steyn

Designation
AHoD English
Andrew McArthur

Designation
AHoD Humanities
Kiara Visser

Designation
AHoD Life Orientation 
Ashleigh Ernstzen 

Designation:
AHoD: Life Sciences and Natural Science
Moira Clarke

Designation 
AHoD Mathematics
Johanna Cerisier

Designation
AHoD Physical Sciences; Technology; Engineering, Graphics and Design
Bridget Gibson

Designation
School Counsellor; Head of Department Academic & Behavioural Support; Life Orientation
Ivy Mpangane

Designation
Head of Subject: isiZulu; Community Services Co-Ordinator
Ronel Kolbé

Designation
Head of Subject: Afrikaans
Richard Boyle

Designation
Subject Head: Technology; Engineering, Graphics and Design
Alex Gitlin 

Designation

Deputy Head: Pastoral Care, Discipline and Boarding
Geography
Heidi Rea

Designation

Deputy Head: Co-Curricular
Mathematics
Kate Cowling 

Designation
Deputy Head: Academics
Mathematics and Advanced Programme Mathematics
Pieter van Zyl

Designation
Head of House: Founders
English
Sharon van Reenen

Designation
Head of House: Goss
Student Leadership coordinator & facilitator; English

David Goodwin

Designation 
Head of House: Bishop
English


Casey Fowler

Designation
Head of House: College
Accounting
Yulandi van Zyl

Designation
Head of Boarding: Bishop
Computer Application Technology; Afrikaans
Devin Möller

Designation:
Head of Boarding: Founders
Cultural Co-Ordinator; Drama
Johanna Cerisier

Designation
Head of Boarding: College
AHoD Physical Sciences; Technology; Engineering, Graphics and Design
Vincent Gelderblom

Designation
Head of Boarding: Goss


Mike Reed

Designation
Life Sciences
Lindie van der Merwe

Designation:
Life Sciences; Natural Science and Life Orientation
Monica Clarke

Designation:
English and Natural Science
Karen Vermeulen

Designation
English; Afrikaans
Marcel Cornelius

Designation
Afrikaans
Celeste Smith

Designation
Mathematics
Eddie Prideaux-Brune

Designation
Humanities
David Smythe

Designation:
Humanities
Monette Pieterse

Designation
Life Orientation; EMS
Hendrik Joubert

Designation
Technology, HSS
Brendan Fowler

Designation
Sports Co Ordinator
Lauren Smythe

Designation
History and HSS


Isaac Karota

Designation
IT and CAT
Celliers Verster 

Designation:
 

Business Studies
Liz Leroy

Designation
English
Andre Leroy

Designation
Mathematics
Tiri Takawira

Designation
Mathematics and Maths Literacy
Alet Burger

Designation
Music

·   

Karyn van Jaarsveldt

Designation
Natural Sciences
Pieter de Villiers

Designation
Arts and Crafts, Guitar

Important Links


Our Pride and Joy

   
You are here: Home Team Teachers